NYHET!
Få nye oppskrifter fra Istanbul hver uke

Laks med fennikel- og bulgursalat

Laks med fennikel- og bulgursalat - oppskrift / Et kjøkken i Istanbul
Laks med fennikel- og bulgursalat - oppskrift / Et kjøkken i Istanbul

Nydelig og lett sommermiddag.

Norsk laks er en sterk merkevare i Tyrkia blant de som har råd til det. Og hvorfor ikke? Laksen står seg godt til smaker fra både Tyrkia og Midtøsten.

Sumak, et syrlig krydder lagd av tørkede og knuste bær, gir laksen et syrlig, nærmest sitrusaktig preg – en perfekt motvekt til laksens litt fete natur. Sumak finner du i butikker med godt utvalg av internasjonale krydder. Jeg har alltid sumak stående – det er kjempefint å drysse over salater nå om sommeren, for eksempel.

Denne gangen komponerte jeg en nydelig Midtøsteninspirert fennikelsalat til for en lett og sommerlig middag. Jeg sier Midtøsteninspirert, for fennikel er ikke en vanlig grønnsak verken i Tyrkia eller i Midtøsten. Den finnes, men særlig tradisjonsrik er den ikke. Freekeh, en variant av bulgur med en utsøkt røkt smak, gir salaten mye smak og gjør den dessuten mettende. De har det i velassorterte internasjonale butikker, men du kan også bruke bulgur om det er lettere for deg. Gir to porsjoner.

Laks med fennikel- og bulgursalat - oppskrift / Et kjøkken i Istanbul

Laks med fennikel- og bulgursalat

Ingredienser

Laks

  • 2×200 g laksefileter, gjerne med skinn
  • 1 ts sumak, pluss ekstra til servering
  • olivenolje, til steking
  • salt og pepper

Fennikel- og bulgursalat

  • 75 g freekeh (firik) eller bulgur
  • 100 g erter
  • 1 fennikel
  • 10 g bladpersille (uten tykke stilker) eller dill (uten tykke stilker), revet
  • 0,5 sitron, saften
  • 4 ss extra virgin olivenolje
  • salt og pepper

Sånn gjør jeg det

  1. Forvarm ovnen til 160 grader, over- og undervarme.
  2. Begynn med å koke freekeh eller bulgur i godt med lettsaltet vann til den er mør men fremdeles har litt tyggemotstand, typisk 15-16 minutter men det kan variere fra type til type. Renn av under kaldt vann for å stoppe kokeprosessen.
  3. Kok erter til møre men fremdeles har fin grønnfarge. Ha over i iskaldt vann umiddelbart for å kjøle ned. Renn av.
  4. Salt og pepre laksen og fordel 1 ts sumak på kjøttsidene.
  5. Varm litt olivenolje i en tykkbunnet stekepanne på medium/høy varme. Når oljen er varm, stek laksen i 2-3 minutter med skinnsiden ned. Dersom pannen tåler å stå i stekeovn, snu laksen (så skinnsiden er opp) og sett i stekeovn. Hvis ikke, ha laksen over i en liten ildfast form smurt med litt olje med skinnsiden opp. Bak laksen til den er slik du liker den. Hvor lenge avhenger av tykkelsen på stykkene og hvorvidt du liker laksen best litt rå i midten eller helt gjennomstekt. Mine fileter var ganske lange og smale og var klare etter 8 minutter.
  6. Samtidig, skjær bort toppen av fennikelen men ta vare på eventuelle dusker. Del i to og skjær bort roten. Skjær fennikelen i tynne skiver ved hjelp av en mandolin eller en skarp kniv.
  7. Ha fennikel, eventuelle fennikeldusker, freekeh, erter, bladpersille eller dill, sitron, extra virgin olivenolje og litt salt og pepper i en bolle. Vend et par ganger og smak til med mer salt, pepper eller sitronsaft om nødvendig. Ha over på serveringsfat.
  8. Dryss litt ekstra sumak over den ferdigstekte laksen og server umiddelbart med fennikel- og bulgursalaten ved siden av.

SaveSave

SaveSave

Vidar Bergum drikker te foran inngangsdøren til huset sitt i Istanbul
Vidar Bergum
Foto: Bahar Kitapcı

Heisann!

Vidar her. For noen år siden forlot jeg en lukrativ jobb i finans og flyttet til et gammelt hus i historiske Istanbul.

Herfra har jeg introdusert titusenvis av nordmenn til nydelig mat fra Tyrkia og Midtøsten.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Nye kommentarer modereres, og det kan ta noen timer eller dager før kommentaren publiseres.

Heisann!

Vidar her. For noen år siden forlot jeg en lukrativ jobb i finans og flyttet til et gammelt hus i historiske Istanbul.

Herfra har jeg introdusert titusenvis av nordmenn til nydelig mat fra Tyrkia og Midtøsten.

Få unik inspirasjon i innboksen!

Nye oppskrifter, skatter fra arkivet, historier fra Istanbul og mye mer. Rett i innboksen.

11.000+ abonnenter!

Annonse (Hvorfor?)

Enkel og fargerik mat med en historie.

© VIDAR BERGUM