NYHET!
Få nye oppskrifter fra Istanbul hver uke

Ukemeny: Frisk og sommerlig mat

7 tips om frisk og sommerlig mat til uka som kommer.
Ukemeny: Frisk og sommerlig mat fra Et kjøkken i Istanbul
Foto 1 og 4: Bahar Kitapcı fra «Hummus & granateple»
Ukemeny: Frisk og sommerlig mat fra Et kjøkken i Istanbul

Vi er kanskje bare i midten av mai, men på mange måter føles det som sommer allerede. Det er tid for frisk og sommerlig mat. Her er 7 tips til uka som kommer!

Gradestokken viser godt over 25 grader, terrassen er innviet, båtsesongen likeså. På markedet bugner det av sommerfrukter. Tomatene begynner å få mye mer smak, det samme gjør agurkene. De knall rosa ferske borlottibønnene, en av mine favoritter, er tilbake, mens den fargerike vinterfrukten granateple er forsvunnet. Sommeren er her!

Skal jeg stole på bildene jeg får fra Norge, og det gjør jeg jo, er det ikke mye dårligere der. Herlig!

Med det i mente, må jo temaet for ukas ukemeny være sommerlig mat.

En liten ting om nye oppskrifter

Jeg er veldig klar over at det har vært få nye oppskrifter her de siste ukene. Jeg har faktisk mye nytt og spennende på lur, og de kommer etter hvert. Men akkurat de siste ukene har tiden ikke strukket til.

Forhåpentligvis vil jobben jeg har lagt ned utenfor bloggen de siste månedene, blant annet med «Hummus & granateple», gi grunnlag for at jeg kan fortsette med å skrive om maten jeg liker lenge ennå. Denne uka er den for tredje gang er inne på bestselgerlistene! Det varmer veldig at den har blitt tatt så godt i mot. Dessuten er det jo unektelig sånn at jo bedre boka gjør det, jo bedre grunnlag har jeg for å bruke mer tid både på blogg og andre matrelaterte ting på sikt.

Er du sulten på nye oppskrifter, finner du over 80 oppskrifter i boka. Selv for den som har vært gjennom hele bloggarkivet, er det 50 nye retter eller varianter å glede seg over. Kjøp boka her!

Ukemeny: Frisk og sommerlig mat

7 herlige retter som passer perfekt når sola titter frem og gradestokken ligger godt opp på 20-tallet.

Foto: Bahar Kitapcı

Onsdag

Dolma
(Oppskrift «Hummus & granateple» s. 135)

Aubergine- og kikertsalat

Laks med fennikel- og bulgursalat - oppskrift / Et kjøkken i Istanbul

Torsdag

Laks med fennikel- og bulgursalat
(bruk gjerne rester av bulgur fra tirsdag)

Kald yoghurt- og agurksuppe (Cacık) fra boka Hummus & granateple av Vidar Bergum
Foto: Bahar Kitapcı

Fredag

Kald yoghurt- og agurksuppe
(Oppskrift «Hummus & granateple» s. 65)

Hummus med ovnsbakte grønnsaker

SaveSave

SaveSaveSaveSave

Vidar Bergum drikker te foran inngangsdøren til huset sitt i Istanbul
Vidar Bergum
Foto: Bahar Kitapcı

Heisann!

Vidar her. For noen år forlot jeg en lukrativ jobb i finans og flyttet til et gammelt hus i historiske Istanbul.

Herfra har jeg introdusert titusenvis av nordmenn til nydelig mat fra Tyrkia og Midtøsten.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Nye kommentarer modereres, og det kan ta noen timer eller dager før kommentaren publiseres.

Heisann!

Vidar her. For noen år forlot jeg en lukrativ jobb i finans og flyttet til et gammelt hus i historiske Istanbul.

Herfra har jeg introdusert titusenvis av nordmenn til nydelig mat fra Tyrkia og Midtøsten.

Få unik inspirasjon i innboksen!

Nye oppskrifter, skatter fra arkivet, historier fra Istanbul og mye mer. Rett i innboksen.

11.000+ abonnenter!

Annonse (Hvorfor?)

Enkel og fargerik mat med en historie.

© VIDAR BERGUM