11 lettere retter til mellomjula

Enkle og knallgode retter med julas ingredienser.
Vintertabbouleh på fat
Foto: Bahar Kitapci
Vintertabbouleh på fat

Når julemiddagene er overstått og du begynner å se bunn i noen av kakeboksene, er det godt med andre smaker igjen. Maten er gjerne fremdeles et høydepunkt i en roligere tid. Men i mellomjula skal den gjerne være litt lettere. Både for den som står på kjøkkenet og magen til alle rundt bordet. Her er 11 forslag til herlige retter til mellomjula med ingredienser du gjerne har i hus på denne tida av året.

Få måltider møtes med så mye forventning som julemiddagene. De fleste av oss vil ha det samme, hvert eneste år.

Da jeg selv ble koronafast i Istanbul gjennom jula 2020, var det nettopp julematen som ga julefølelsen da det viktigste med jula for meg – familietid – ble digital.

Jeg lagde lefser, julebrød og gomme. Ribbe eller pinnekjøtt til julaften fikk jeg ikke tak i. Men skinkestek, det fant jeg. Så da ble det skinkestek med tradisjonelt juletilbehør på julaften. Rødkål, brun saus, vegisterkaker, stekt rosenkål og kokte poteter.

Like mye som vi ser frem til dagevis med fråtsing i julematen vi liker aller best, er det godt med noe helt annet i dagene som følger.

Nye smaker fra 2. juledag

Hos oss pleier jeg å ha ansvaret for akkurat det. 2. juledag er det ut med fet julemat, og inn med et potpurri av stort sett vegetariske retter. Gjerne med julas ingredienser, som rødkål og rosenkål. Men ikke i tradisjonell julematform. Jula fortsetter likevel på kakebordet og i at vi tilbringer tid sammen.

Middagene som følger i mellomjula bærer preg av at maten skal være god og et høydepunkt mens vi fremdeles er samlet. Samtidig skal den være litt lettere. Både å tilberede for den som står på kjøkkenet, og for magen til alle rundt bordet.

Her har jeg samlet 11 retter fra bloggen og min andre bok, Aubergine & tahini, som tar utgangspunkt i ingredienser du gjerne har i hus i mellomjula. Mange retter passer perfekt som litt mindre tradisjonelt tilbehør til hva du måtte spise disse dagene. Og alle passer de godt når du vil ha et litt lettere måltid mellom slagene.

11 lettere retter til mellomjula

Vidar Bergum drikker te foran inngangsdøren til huset sitt i Istanbul
Vidar Bergum
Foto: Bahar Kitapcı

Heisann!

Vidar her. For noen år siden forlot jeg en lukrativ jobb i finans og flyttet til et gammelt hus i historiske Istanbul.

Herfra har jeg introdusert titusenvis av nordmenn til nydelig mat fra Tyrkia og Midtøsten.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Nye kommentarer modereres, og det kan ta noen timer eller dager før kommentaren publiseres.

Heisann!

Vidar her. For noen år siden forlot jeg en lukrativ jobb i finans og flyttet til et gammelt hus i historiske Istanbul.

Herfra har jeg introdusert titusenvis av nordmenn til nydelig mat fra Tyrkia og Midtøsten.

Få unik inspirasjon i innboksen!

Nye oppskrifter, skatter fra arkivet, historier fra Istanbul og mye mer. Rett i innboksen.

11.000+ abonnenter!

Annonse (Hvorfor?)

Enkel og fargerik mat med en historie.

© VIDAR BERGUM