NYHET!
Få nye oppskrifter fra Istanbul hver uke

Kyllingsalat med appelsin og friske urter

Nydelig og mettende vintervariant av kyllingsalat.
Kyllingsalat med appelsin
Kyllingsalat med appelsin

Lyst på kyllingsalat, selv om det er vinter? Prøv denne varianten, frisk og herlig med appelsin og friske urter.

Det var da jeg var på jakt etter noe nytt og litt mer friskt å gjøre med kyllingfileten jeg hadde handlet inn jeg kom over en salat i boka Jerusalem av Yotam Ottolenghi og Sami Tamimi, mennene bak det fantastiske Ottolenghi-imperiet i London. De hadde kokt inn en hel appelsin sammen med vann, honning, litt eddik og safran og brukt det som dressing i en kyllingsalat.

For en fantastisk ide tenkte jeg. Appelsin er min absolutte favorittfrukt nå på vinteren og dette hørtes ut som en enkel og spennende måte å bruke den på. Og du verden som det funker!

Kyllingsalat med appelsin

Jeg hadde også kommet over knutekål på markedet tidligere i uken og kunne ikke motstå å plukke opp noen eksemplarer. Den har en herlig mild og litt jordaktig smak og passer derfor veldig godt sammen med kyllingen og den sur-bitre dressingen. Knutekålen er hos enkelte best kjent UFO-grønnsaken, den ser nemlig litt ut som en ufo. Eller i alle fall slik vi er lært opp til å tenke på ufoer. De kan være litt vanskelig å få tak i men jeg tenker at det fint går an å bruke for eksempel neper, fersk kål eller, som Ottolenghi og Tamimi gjør i sin versjon, fennikel i stedet.

Kyllingsalat med appelsin

Med denne salaten gjør en litt som en vil – den kan være både forrett og hovedrett, den kan serveres alene eller med karbohydrater til. Litt godt brød, bulgur eller couscous passer godt til, men her gjør en litt som en vil. Holder til 4-6 porsjoner som hovedrett, avhengig av hva som serves til, mer som forrett.

Kyllingsalat med appelsin og friske urter

Bli den første til å vurdere
Middag, Salat
Midtøsten-inspirert
1 hour 15 minutes
4 -6 porsjoner
Lagre Skriv ut

Ingredienser 

  • 1 kg kyllingfilet
  • solsikkeolje
  • 2-3 knutekål, julienne
  • 1 granateple, kjernene
  • 1 stor bunt bladpersille, grovhakket
  • 1 liten bunt dill, grovhakket
  • salt og pepper

Dressing

  • 1 appelsin
  • 50 g honning
  • 1 ss hvitvinseddik
  • litt safran, (kan sløyfes)

Sånn gjør jeg det

  • Sett stekeovnen på 180 grader.
  • Begynn med å lage dressingen. Vask appelsinen godt og skjær av omtrent 1 cm. av toppen og bunnen. Ikke skjær av skallet, det skal være med! Skjær appelsinen i 12 skiver og ha i en liten kasserolle sammen med de øvrige dressingingrediensene. Ha i akkurat nok vann til å dekke appelsinene. Kok opp og la putre i ca. 1 time. Fyll på med litt ekstra vann etter hvert om nødvendig, du skal ha ca. 3 ss sirup i kasserollen når det er gått 1 time.
  • Krydre kyllingfiletene godt og brun alle sider på høy varme i en stekepanne i litt olje. Ha i ildfast form og sett i ovnen. Stek til filetene er gjennomstekte, 15-25 minutter avhengig av ovn og størrelse på filetene. Kjernetemperaturen skal være 73 grader. La komme til romtemperatur.
  • Når appelsinene er ferdige, fres med en blender. Ha evt. i mer vann for å få en fast, men litt flytende konsistens.
  • Riv kyllingfiletene i biter (riv med trådene) og bland med halvparten av appelsindressingen. Resten av dressingen kan du sette unna og bruke til noe annet.
  • Skrell og strimle knutekålen (evt. nepen eller kålen) slik du ønsker. Jeg brukte en julienneskjærer på halvparten og en vanlig grønnsaksskreller på resten, for å få forskjellige teksturer. Ta kjernene ut av granateplet (se tips nedenfor) og grovhakk urtene.
  • Bland sammen kyllingen og grønnsakene, smak til med salt og pepper og server umiddelbart.
Vidar Bergum drikker te foran inngangsdøren til huset sitt i Istanbul
Vidar Bergum
Foto: Bahar Kitapcı

Heisann!

Vidar her. For noen år forlot jeg en lukrativ jobb i finans og flyttet til et gammelt hus i historiske Istanbul.

Herfra har jeg introdusert titusenvis av nordmenn til nydelig mat fra Tyrkia og Midtøsten.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Din vurdering av denne oppskriften




Nye kommentarer modereres, og det kan ta noen timer eller dager før kommentaren publiseres.

Heisann!

Vidar her. For noen år forlot jeg en lukrativ jobb i finans og flyttet til et gammelt hus i historiske Istanbul.

Herfra har jeg introdusert titusenvis av nordmenn til nydelig mat fra Tyrkia og Midtøsten.

Få unik inspirasjon i innboksen!

Nye oppskrifter, skatter fra arkivet, historier fra Istanbul og mye mer. Rett i innboksen.

11.000+ abonnenter!

Annonse (Hvorfor?)

Enkel og fargerik mat med en historie.

© VIDAR BERGUM